Ürodinami Nedir?

 

Ürodinami, mesanenin nasıl çalıştığını göstermek için tasarlanmış bir dizi testin adıdır. Ana test, mesanenizin idrarı saklama ve tutma yeteneğini ölçen sistometri olarak adlandırılır.

Ürodinami neden yapılır?

 

İdrar ile ilgili  problemleri, özellikle idrar kaçırma, herhangi bir yaştaki kadınları etkileyebilir. İdrar ile ilgili problemler yaşlanma, menapoz, hamilelik ve doğum gibi durumlarda artar.

 

Hastaların şikayetleri şunları içerebilir:

• Öksürme, hapşırma, gülme veya egzersiz sırasında idrar kaçırma

• Ani ve / veya sık idrara gitme ihtiyacı

• Sık sık idrar yapmak için gece kalkmak

• Mesanenizi boşaltmada zorluk

• Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

 

Ürodinamik testlerden elde edilen sonuçlar, doktorunuzun sizin şikayetlerinizin sebebini bulmasına yardım eder sağlar böylece ve size problemleriniz için en iyi tedaviyi sunar.

Ürodinamiye alternatif var mı?

İdrar ile şikayeti olan herkesin ürodinami olması gerekmez. Eğer sıvı alımını değiştirmek, egzersizler ve / veya ilaçlar gibi basit giğrişimsel olmayan tedavi başarısız olursa, ürodinami mesanenin nasıl çalıştığını doğru bir şekilde değerlendirmenin  fonksiyonunuzun doğru bir şekilde ölçülebilmesinin en iyi yoludur.

Herhangi bir hazırlık gerekli mi?

Normal olarak, testlere dolu bir mesane ile girmeniz istenecektir, bu nedenle mümkünse, randevunuzdan önceki saatte idrarınızı yapmayınız. Prosedür yaklaşık 30 dakika sürer ve herhangi bir diyet veya aç kalmayı gerektirmez. Anestezi gerekli değildir. Test gününde, alt kıyafetlerinizi çıkarmanız gerektiğinden iki parçalı kıyafet (örneğin, bir etek veya pantolon ve gömlek, bluz)  giyiniz.

Herhangi bir risk var mı?

Testin ne kadar dikkatli yapıldığına bakılmaksızın işlem sonrası idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Herhangi bir bakteriyi temizlemek için bir iki güne normalden daha fazla su içmelisiniz. Enfeksiyonu önlemek için testten kısa bir süre sonra antibiyotik almanız önerilebilir.

Test nasıl yapılır?

Ürodinamiğin yapılabileceği birkaç farklı yol vardır, fakat ilkeler hep aynıdır.

 

İdrar kaçırmanın şiddetini görmek için ilk önce dolu mesane ile bir dizi egzersiz yapmanız istenebilir. Buna ped testi denir. Endişelenmeyin, normalde kolayca yapamayacağınız bir şey yapmanız beklenmez.

Bunu takiben, mesanenize kateter adı verilen ince bir sonda sokularak sıvı ile doldurulabilir. Ucunda sensör bulunan iki kateter adı verilen incecik sondanın mesaneye, diğeri ise vajinaya veya rektuma yerleştirilir. Bu kateterler, mesanenizde ve karnınızda ölçülen basınçları kaydeder.

İşlem sırasında idrar hissiniz hakkında sorular sorulur. Ayrıca, sahip olduğunuz problemi tetikleyebilecek bazı şeyleri yapmanız istenecektir (örn. Öksürük, ıkınma, ayağa kalkma veya akan suyun sesini dinleme). Mesanenin dolduğunu hissettiğinizde, testi yapan kişinin bilmesini sağlayın.

Son olarak, iki ince kateter hala yerinde iken, mesanenizi tekrar boşaltmanız istenecektir. Sensörler daha sonra çıkarılır ve prosedür tamamlanır ve giyinebilirsiniz.

İşlemden sonra ne bekliyoruz

Testten bir gün sonra idrar yaparken hafif bir sızı olabilir. Bir idrar enfeksiyonu geliştirdiğini düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza bildirin. Testin sonuçları genellikle hemen verilir ve tedaviniz planlanabilmesi için doktorunuza gösterebilirsiniz.

 

İletişim

+90 545 956 48 94

 

Pazartesi-Cuma 08:00-18:00

Cumartesi 9:00- 13:00

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White TripAdvisor Icon
  • White Yelp Icon

Success! Message received.

Randevu