Miyomların ve Miyomlara bağlı kanamaları ilaç ile tedavi etmek mümkün.

 

Uterin Fibroidler ve Ağır Menstrüel Kanama


Tipik bir regl  her 21-35 günde (tipik olarak 28 gün) oluşur ve 2-7 gün sürer. Yoğun ve uzun süren kanama kansızlığa neden olur, hayat kalitesi düşer ve diğer hastalıklara neden olabilir. Kan hastalıkları, anovulasyon ve tiroid gibi hormonal hastalıklar, uterus (rahim) hastalıkları kanamanın fazla ve yoğun olmasına neden olabilir.

Uterusun şeklini bozan miyomlar iyi huylu tümörlerdir ve tipik olarak cerrahi ile miyom çıkartılarak tedavi edilirler. Miyomlar çoğunlukla uterusun kasılmasını engelleyerek, uterusun kanamada dökülen yüzey alanını genişleterek ve damarların normal çalışmasını bozarak regl kanamalarının artmasına neden olur. Uterusun şeklini bozan ve yer kaplayan miyomlar daha önce bahsettiğim gibi ameliyat ile çıkartılır. Alternatif olarak miyoma giden damarlar radyolojik olarak tıkanarak miyom küçülmesi ve regl kanamalarının azaltılması sağlanabilir. Miyomlar ve neden olduğu kanama için medikal tedaviler de mümkündür.

Son yıllarda bilimsel çalışmalarda popülaritesi artan ulipristal asetat yani kısaltılmış ismi ile UPA’ dan bahsetmek istiyorum.

UPA


UPA, seçici bir progesteron reseptör modülatörü bir ilaçtır. Miyom ve uretusun (rahim) iç tabakasına doğrudan etki eder. Miyomun boyutunu ve ilişkili olduğu kanamayı azaltır.
Kısa süreli kullanım (3 ay) maruz kalan kadınların % 90 'ında regl kanamasını azaltmıştır. Etkisi ise 1 hafta içinde başlar. Miyomlarda üçte bir oranında küçülme sağlar. Etkisi ise en çok 6 ay devam eder.

 

Uzun süreli kullanımda ise miyomdaki küçülme üçte iki oranına çıktı ve kullanan kadınların yoğun adet kanamaları yaklaşık %75’ i normale döndü. Hayat kalitesi de ciddi oranda iyileşti. Uzun süre kullanım 3 ay ilaç-2 ay dinlenme, 3 ay ilaç-2 ay dinlenme, 3 ay ilaç-2 ay dinlenme, 3 ay ilaç şeklinde 4 kez üçer ay ilaç kullanımı şeklinde önerilmektedir.

bildiğimiz kadarı ile UPA’nın kısırlık yapma etkisi yoktur. Ancak şu ana kadar kullanım sonrası gebeliğe etkisi üzerine çok bilgi bulunmamaktadır. UPA, karaciğer hastalığı olan kadınlar için önerilmemektedir. Karaciğer toksisitesi (zehirlenme) ile ilgili kaygılar olsa da son yapılan derlemede çok az sayıda vaka bildirildiği için bu kaygıların yetersiz olduğu kanaatine varıldı.