MESANE EĞİTİMİ

Birçok kadın yaşamlarında bir zamanlar mesane ile ilgili problemler yaşamaktadır. En sık karşılaşılan sorunlardan üçü sık idrara çıkma, sıkışma ve sıkışarak idrar kaçırmadır. Sık idrara çıkma tuvalete günde 7'den fazla kez gitmek demektir. Eğer gece tuvalete 1 kereden fazla giderseniz buna noktüri denir. Acil sıkışma HEMEN tuvalete girmenizi gerektiren ani ve dayanılmaz histir ve böyle hissettiğinizde idrar kaçırırsanız buna acil sıkışma inkontinası veya aciliyet inkontinansı denir.

 

Mesane Eğitimi nedir?

Mesane Eğitimine başlamadan önce

Mesane kontrolüne yardımcı olacak ipuçları

Sık idrara gitme nasıl aşılır?

Acil sıkışma hissi ve idrar kaçırmanın nasıl üstesinden gelinir?

Acil sıkışma hissi ve idrar kaçırmanın nasıl üstesinden gelinir?

 

Mesane Eğitimi nedir?

Mesane eğitimi, kötü alışkanlıklardan kurtulmak, iyi alışkanlıkları öğrenmek ve mesanenizin hayatınızı kontrol etmesini engelleyip sizin mesanenizi kontrol etmenize sağlamak içindir.

Araştırmalar mesane eğitiminin idrara çıkma sıklığını, sıkışma hissini ve sıkışarak idrar kaçırmayı azalttığını göstermiştir.  

 

Mesane eğitim programları, tuvalete gitmeler arasındaki süreyi artırmanıza yardımcı olur, mesanenin tutacağı idrar miktarını artırmanıza yardımcı olur ve mesane gereksiz yere kasıldığında oluşan aciliyet hislerini kontrol etmenize yardımcı olur. Mesane eğitimi, mesane kontrolünü tekrar kazanmak için kendinize yardımcı olmaktadır.

Mesanenizin size gönderdiği mesajları, hangi mesajları dinlemeniz gerektiğini ve hangi mesajları görmezden geleceğinizi anlamayı öğrenmek mesane eğitim programının bir parçasıdır. Mesane eğitim programı mesanenin dolu mu? boş mu? olduğunu anlamanıza yardımcı olmalıdır.

Mesaneniz kötü alışkanlıkları edinmesi için haftalar, aylar ya da yıllar almış olabiliceği için hemen mesanenizi kontrol altına alamaytacaksınız. Mesanenizi kontrol etmeniz için eğitim programına bağlı kalmalı ve sabırlı olmalısınız. Çoğu kişi 2 hafta içinde bazı iyileştirme fark eder. Mesane kontrolünü tekrar kazanmak 3 ay veya daha fazla sürebilir

.

Mesane Eğitimine başlamadan önce

Yapılacak ilk şey, bir mesane enfeksiyonu olmadığınızı kontrol etmektir. Bu, idrarınızın bir örneğini test ederek anlaşılabilinir..

Yapmanız gereken bir sonraki şey, bir mesane günlüğü doldurmaktır. Bir mesane günlüğünden tuvalete ne sıklıkta gittiğinizi, mesanenin ne kadar idrar tutabildiğini, ne kadar sıvı içtiğinizi ve hangi sıklıkta sıkışma hissettiğinizi ve idrar kaçırıdığınızı anlayabiliriz. ve sızıntı ile rahatsızlık duyduğunuzu görebilirsiniz. Ne kadar değişiklik olduğunu görmek için, tedavi başlangıcından önceki günlük ile tedaviden sonraki günlük karşılaştırılabilir.

 

Mesane kontrolüne yardımcı olacak ipuçları

Bazen mesane kontrolünü sağlamanıza yardımcı olabilecek diğer durumlar vardır. Aşırı kiloluysanız, çok fazla öksürük (örneğin astım, bronşit) veya kabızlık probleminiz varsa, bunları doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü bu durumlarda idrar kaçırmanız daha da kötüleşebilir. Bazı ilaçlar mesaneyi kontrol etmeyi zorlaştırır ve bunun hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, normal olarak günde en az 6-8 bardak (1-1,5 lt) sıvı tüketin. İdrar kaçırmayı engelleyeceği düşüncesi ile su içmeyi bırakmayın. Çok az sıvı içerseniz, idrarınız çok konsantre olur. Bu, mesaneyi tahriş eder ve içinde çok az olduğunda bile daha sık boş bırakmak ister. Sıvı eksikliği de idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Tüm sıvılarınızı bir kerede içmeyin. Sıvı alımını tüm güne yayın. Bir kerede çok fazla içerseniz, çok geçmeden tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bazı içecekler mesaneyi tahriş eder ve tuvalete daha sık gitmek isteği uyandırır. Bunlar genellikle alkol, kahve, çay, kola, çikolatalı içecekler ve gazlı enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklerdir. Kafeinli içecekleri günde 1 veya 2 fincana kadar azaltın.

Yatmadan iki saat öncesinde sıvı almaktan kaçının, bu da gece kalkma olasılığınızı artırır.

Sık idrara gitme nasıl aşılır?

Mesane günlüğünü doldurun.  Gün boyunca ne sıklıkla tuvalete gidiyorsunuz? Tuvalete gitmeleriniz 2-3 saatten daha azsa, tuvalete gidişleriniz arasındaki süreyi artırmanız gerekir. Örneğin, 1 saatte bir gidiyorsanız, hedefinizi 1 saat  15 dakika olarak ayarlayın. Zaman dolmadan önce sıkışma hissi olursa alırsanız, bu duyguyu kontrol etmek ve mesanenin boşalmasını engellemk için bir sonraki bölümde anlatılan fikirleri deneyin

 

Hedef sürenize ulaşabilir ve üst üste 3 veya 4 gün boyunca bunu yapabilirseniz, hedef sürenizi artırın. Her 2-3 saatte bir tuvate gitmeye ulaşna kadar süreyi kademeli olarak artırın.

“Sadece yapmış olmak için ” tuvalete gitmeleri azaltmaya çalışın. Örneğin, evden ayrıldığınız her seferinde gerçekten gitmeniz gerekip gerekmediğini kendinize sorun - 20 dakika önce gittiyseniz belki de yapmazsınız. Normal bir mesane yaklaşık 2 bardak olan 400 ml idrarı rahatlıkla tutar.

Acil sıkışma hissi ve idrar kaçırmanın nasıl üstesinden gelinir?

Acil sıkışma hissini ve mesaneyi kontrol etmek için bu fikirlerin hepsini deneyin. Hangi fikirlerin sizin için en uygun olduğunu görün ve gerektiğinde bunları kullanın.

Pelvis taban kaslarınızı olabildiğince sıkı tutun ve mümkün olduğu kadar uzun süre kasılı tutun. Aciliyet hissi ortadan kalkana veya kontrol altına alınana kadar bunu yapmaya devam edin. Pelvik taban kaslarının kontraksiyonu idrar yolunu (üretra) sıkmaya ve kaçırmayı önlemeye yardımcı olur.

Pelvis taban kaslarınızı hızlıca ve mümkün olduğunca sert bir şekilde sıkın, sonra bırakın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Bazı kadınlar, üst üste birkaç kasılmanın uzun süre kasılmaya devam etmekten daha iyi çalıştığını söylerler.  

Perine (kasık bölgesi) sert bir şekilde bastırın. Bunu bacaklarınızı çaprazlayarak veya sert bir yüzeye oturarak yapabilirsiniz. Bu ayrıca, Mesanenin çıkışındaki sinirler vasıtasıyla mesanenin kapalı olduğunu ve boşaltmaya çalışmadan önce biraz beklemesi gerektiği mesajını mesaneye ulaştırır.

Zihninizi olabildiğince dağıtın. Örneğin, bazı  insanlar 100'den geriye doğru saymaya başlar, ancak herhangi başka bir şekilde zihninizi dağıtmak ve rahatlamak iyidir.

Sıkışma veya aciliyet hissini azaltıyorsa pozisyonunuzu değiştirin. Bazı insanlar ileriye eğilmeyi faydalı bulur.

Ani bir mesane kasılması oluğunda ve sıkışma hissettiğinizde hareketsiz kalın.  Tuvalete koşarsansanız, kaçırmamak için çok mücadele etmeniz gerekir.

Yerinde, yukarı ve aşağı sallanmamaya çalışın. Bu hareket mesaneyi sarsar ve problemi daha da kötüleştirebilir.

Mesane eğitimi ne kadar başarılı?

 

Mesane eğitimi (ve eğer uygunsa pelvik taban kas eğitimi), her 2 ila 3 kadından 1' inin idrar kaçırmasına faydalı olur. Unutmayın, mesanenizi başarılı bir şekilde eğittiğinizde, kazandığınız alışkanlıkları yaşamınızın geri kalanı için devam ettirmeniz gerekir.

İletişim

+90 545 956 48 94

 

Pazartesi-Cuma 08:00-18:00

Cumartesi 9:00- 13:00

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White TripAdvisor Icon
  • White Yelp Icon

Success! Message received.

Randevu