Minimal İnvaziv Cerrahi - Laparoskopi

Laparoskopi nedir?

Laparoskopi, büyük kesilerin kullanıldığı açık ameliyatler yerine daha küçük kesiler ile ameliyat yapmak için geliştirilen minimal invaziv bir tekniktir. Küçük bir kesi ile karın içine laparoskop adı verilen ince bir fiber optik alet yerleştirilir. Pelvik organların görüntülenmesine ve sorun tespit edilirse tedavisine olanak sağlar.

Neden gerekli?

Jinekolojide laparoskopi, rahim, yumurtalık, tüplerin ve diğer organların diğer görüntüleme metodlraı ile anlaşılamayan  problemleri kontrol etmek için kullanılır. Laparoskopi, pelvik ağrı, infertilite, miyomlar, kistler, tümörler, endometriozis, dış gebelik, pelvik inflamatuar hastalık ve diğer jinekolojik problemleri teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Laparoskopik cerrahi nasıl yapılır?

İşlem ameliyathanede genel anestezi altında gerçekleştirilir. Karnınızda laparoskopun yerleştirildiği küçük bir kesi yapacak. Karın karbondioksit gazı ile şişirilir. Tedavi gerektiren herhangi bir anormallik tespit edildiğinde cerrahi aletler eklemek için diğer insizyonlar yapılır. Tedavi tamamlandığında, kesikler kapatılır.

İşlemden önce hangi önlemler alınmalıdır?

Doktorunuz tavsiye aksini söylemedikçe düzenli ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz. Ameliyattan önce bağırsağınızı boşaltacak bir bağırsak hazırlığına ihtiyaç duyulabilir. Ameliyattan 24 saat önce sıvı gıdalar tüketmek faydalı olabilir. Sigara içmekten kaçının. Ameliyattan önce hastalık belirtileri gelişir ise doktorunuzu bilgilendiriniz.

İyileşme döneminde ne beklenmelidir?

Ameliyattan sonra birkaç saat uykulu hissedebilirsiniz. Ameliyatta kullanılan gaz nedeniyle omuzda veya sırtta ağrı olabilir. Bir veya iki gün içinde düzelir. Prosedürden birkaç gün sonra biraz rahatsız olabilir veya yorgun olabilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar ağır aktivitelerden kaçınmalı veya egzersiz yapmalısınız.

Bu prosedürün olası riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, laparoskopik cerrahi de belirli riskler ve komplikasyonlarla ilişkilidir:

• Anestezi sorunları

• İç veya çevredeki organların yaralanması

• Kanama ve enfeksiyon

Herhangi bir özel risk ve komplikasyonlar işelmeden önce doktorunuz tarafından açıkalacaktır.

İyileşme döneminde ateş, yoğun vajinal akıntı veya kanama, şiddetli mide bulantısı ve kusma, şiddetli ağrı, dışkı veya idrar yapamama gibi bir durum olur ise acil trıbbi yardım almalısınız.