Hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HCİB).

Cinsel İstek Azalması

bed-731162_1920.jpg

Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu 10 kadından birinde görülebilen, cinselliğe olan ilginin azaldığı ve bu durumun kadında strese neden olduğu tedavi edilebilir bir durumdur.

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HCİB), kadınların cinselliğe ilgilerinin azaldığı sıkıntı oluşturan bir durumdur. Her 10 kadından birinin HCİB olduğunu ve bunun en yaygın kadın cinsel sağlık şikayetlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Zaman zaman libidonun azalması olağandışı bir durum değildir. Hormonal değişiklikler, ilaç yan etkileri ve stres tüm cinsel dürtünün azalmasına neden olabilir. Ancak bu dönemler genellikle geçicidir. Zamanla libido tekrar artar.

HCİB geçici değildir ve hem kadınlar hem de eşleri için büyük sıkıntı yaratır. Eş sinirlenir, kırılır ve ilişkinin geleceği hakkında endişe duymaya başlar. Kadın genellikle neden cinsel isteğinin azaldığını bilmemektedir.

Stres (sıkıntı) HCİB tanısı için önemli bir kriterdir. Eğer bir kadın cinsel isteğin azalmasından etkilenmiyor ise hastalık olarak kabul edilmez.

.

 

sad-505857_1920.jpg

Birçok nedeni olabilir;


• Diyabet, kalp hastalığı, kanser, depresyon, nörolojik hastalıklar (multipl skleroz), hipotiroidizm ve artrit gibi hatalıklar libidoyu azaltabilir.
Bazı İlaçların cinsel isteği azaltıcı yan etkileri olabilir.

o Antidepresanlar
o Antipsikotikler (şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ruhsal bozukluklar için)
o Beta-blokerler (yüksek tansiyon, glokom ve migren tedavisinde kullanılır)
o Benzodiazepinler (uykusuzluk ve endişe için)
o Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları)
o Opioidler (morfin ve oksikodon gibi ağrı kesiciler)


Menopoz, hamilelik ve emzirme. Bu zamanlardaki hormonal değişiklikler, özellikle menopoz sırasında östrojen düşüşleri HCİB'i tetikleyebilir.


• Yaşam tarzı. İş sorumlulukları, yoğun bir sosyal yaşam yorucu ve stresli olabilir. Uzun bir günün sonunda, ya da özellikle zorlu bir zaman diliminde, insanlar sadece seks hakkında düşünmek için çok yorgun olabilirler.


Cinsel sorunlar. Cinsel ilişkide ağrı ve cinsel işlev bozukluğu olduğunda hayal kırıklığı ve memnuniyetsizliği cinsel isteği azaltabilir.

Bazı HCİB nedenleri psikolojik ve duygusaldır:


Psikolojik. Anksiyete, depresyon ve zayıf benlik saygısı, cinsel dürtüleri etkileyebilecek psikolojik faktörlerden sadece birkaçıdır. Geçmiş cinsel travma ve fiziksel taciz, cinsel ilişkiyi çekici değil korkutucu yapar.
İlişki sorunları. Pek çok kadın, eşlerine duygusal olarak ağlıdırlar. Bu ağ bozulursa, cinsel istek azalailir. Özellikle eşi sadakatsiz ise, eşine güvenmiyorsa veya eşler cinsel sorunları tartışamıyorsa ilişkinin bağları kopabilir.

Çoğunlukla, bu faktörlerin bir veya ir kaçının birlikte olması cinsel istek bozukluğunun altında yatan nedenlerdir. Cinsel isteksizlik olan ve bunu kendine sıkıntı yapan kadınlar için doktora başvurmak iyi bir başlangıç olabilir.

 

Nasıl teşhis edilir? 


Diğer sağlık prolemleri cinsel isteksizlik yapabileceğinden, tanıdaki ilk adımlardan biri tam bir sağlık kontrolüdür. İlaç yan etkisi, geçmişteki cinsel travma, menopozda hormonal değişiklikler veya emzirme gibi bir neden belirlenebilirse tedavi etmek daha kolay olacaktır.

medications-257346_640.jpg
consulting-1739639_640.jpg

Nasıl tedavi edilir?
 

Sorun ilaç nedenli ise ilaçların dozu ve ilacın kendisi değiştirilebilir.

Eğer ilişkisinden veya eşinden memnun değilse veya cinsel istismar mağduruysa, eşi ile ya da eşi olmadan danışmanlık ya da cinsel terapiden yararlanabilir.


Yoğun bir yaşam tarzından kaynaklanan yorgunluk onu cinsel ilişkiye daha az ilgi gösteriyorsa, iş planını değiştirmeyi veya sorumluluklar için yardım istemeyi düşünebilir.
Cinsel ilgiyi azaltan diyabet veya başka bir sağlık sorunu varsa, bu hastalıkların tedavisi ile bu konudaki endişeleri giderilebilir.

Cinsel istek bozukluğunda genellikle birkaç tedavi denemesinden sonra fayda görebilirler. 

Menopozdaki kadınlara hap, yama veya jel formunda östrojen hormon tedavisi denenebilir. Östrojen, libidoyu etkileyen ve menopozda azalan önemli bir hormondur. Östrojen tedavisi Tüm vücudu hedefleyen sistemik östrojen beyni etkileyerek cinsel arzuyu artırailir.Vajinaya uygulanan lokal etkili östrojen de cinsel organ organlara giden kan akımını artırarak uyarıl ma ve kayganlığı iyileştirebilir

Kullanımı onaylanan ve piyasaya çıkan flibanserin içerikli ilaç yeni bir tedavi seçeneği olabilir. Bu ilaç beyinde 3 ileti taşıyıcı üzerinden etki eder. Bunlar dopamin, norepinefrin ve seratonındir. Bu ilacın ciddi yan etkileri olabileceğinden ve sağlık sorunlarına yol açabileceğinden doktor kontrolünde alınmalıdır.