Bebeği egzersiz yaparken ağırlık olarak kullanmak

 

Son birkaç senedir egzersiz yaparken bebeği göğsüne sarmak popülerlik kazandı. Ancak bu trend potansiyel riskleri olabilecek bir eğilimdir. Pelvik taban egzersizlerinin önemli noktalarından birisi pelvik tabana binecek ağırlığı artırmamaktır. Bu nedenle ağırlıkla yapılan egzersizlen önerilmez. Bu nedenle bebeğin ağılığı anneye eklenecektir. Pelvik taban güçsüzlüğü ve gevşekliği olan anneye, özellikle ayakta yapılan egzersizlerde ek yük getirerek pelvik taban problemlerini ve pelvik organ sarkmalarını artırabilir.

Annelerin bebeklerinin yanında olması birlikte iken eğlenmeleri anlaşılabilirdir. Her annenin bebeğini bakıcıya veya başka birisine bırakarak egzersiz yapmak için fırsat yaratabilmesi mümkün olmayabilir.

Annelerin bebeklerinden kopmadan fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak bu nedenle önemlidir.

Alternatif olarak anneler bebeklerini pusete, beşiğe veya mat üzerine koyabilirler.

 

Eğer bebek anneden uzakta huzursuz ise bebekle beraber egzersiz yapmanın yollarını öğretmek gerekir. Mesela bebeği tutarak topa oturmak gibi. Mat üzerinde yapılan egzersizlere daha fazla zaman ayırarak bebeği kucağınıza aldığınız zamanda pelvise yük binmesi engellenebilir.

 

Bazı anneler için bebeğinin yanında olması, egzersiz salonuna beraber gelmek daha iyi ve güvende hissettirebilir. Bazı annelerde tensel temasdan vazgeçmek istemezler bunun için bebek ile yapılan egzersizleri öğretmek ve öğrenmek gerekir. Bebek uyuduğu zaman da bebeksiz egzersiz alternatifleri sunulmalıdır.