Vajina Gençleştirme Cerrahisi (Vajinoplasti)

Vajinal Gençleştirme Cerrahisi (Vaginoplasti), cinsel ilişki sırasında sürtünme hissinin artması ve bunun sonucu olarakda cinsel  ilişkiden alınan hazzı artırmayı hedefleyen ameliyattır. Gebelik, vajinal doğum ve yaşlanm avajinanın destek dokularına, sinirlere ve kaslara zarar verebilir.  Birçok kadında vajinadaki genişlik ve bolluk hissi. cinsel birliktelik sırasında sürtünme hissinin az olması, daha az haz duyma nedenleri ile orgazma ulaşmada zorluk yaşanabilir. Hastalar genellikle “ doğumdan sonra işler aynı değil”, “artık hiçbir şey hissetmiyorum”, “seks artık keyifli değil” diye söylerler. 

 

Bu ameliyat vajinada ele gelen şişlik, sarkma veya ağrılı cinsel ilişki gibi şikayetleri olmayan ve cinsel ilişkide bolluk , gevşeklik ve sıkılığın azalması gibi şikayetleri olan kadınlara yapılabilir ve yaklaşık 1 saat sürer. Kadınlardan alınan ger bildirimlere göre işlem %90 başarılıdır. Vajinal gençleştirme cerrahisi vajinal genişliğin azaltarak, doğumun neden olduğu olduğu hasarı tamir ederek vajinal sıkılılığı etkili bir şekilde artıracaktır.

Cinsel ilişki sırasında azalmış duygu ya da sürtünme şikayeti olan ve vajinal şişlik, basınç, ağrılı ilişki gibi başka semptomları olmayan hastaların çoğunda, cinsel ilişki sırasında sürtünmeyi arttırmak için tasarlanmış bir saatlik vajinal cerrahi prosedür uygulanabilir. İşlem, ameliyattan bir yıl sonra (hastalar tarafından belirlendiği üzere)% 90 başarılıdır. Vajinal rejuvenasyon cerrahisi vajinal çapın azalması ve vajinal doğumun neden olduğu hasarı tamir ederek vajinal duvarların ve vajinal açıklığın gerginliğini ve sıkılığını etkili bir şekilde arttıracaktır. Her hasta için gerekli vajinal gençleştirme veya vajinoplasti cerrahi tekniği, hastaların sıkışma ihtiyacına göre bireyselleştirilir. Hastanın sıkılaştırma ihtiyacına göre vajinoplasti tekniği kişiselleştirilecektir.

Bazı kadınlarda vajen duvarları ve destek dokularda oluşan hasar daha fazladır. Bu gibi durumlarda idrar kesesinde, makatta ve rahimde sarkma meydana gelebilir, idrar ve dışkı kaçırma şikayetleri eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda destek dokuları tamir etmek içim ek operasyon gerekebilir. Tanının doğru konulması, operasyon gereklilikleri ve ameliyat seçimi için bu konuda deneyimli ve eğitimli kişiler tarafından değerlendirilmelidir.  Böylece en tatminkar sonuçlar elde edilebilir.

 

Vajinal Gençleştirme Ameliyatı

 

Soru: İşlem ne kadar sürer

Cevap: Normalde 1 saat kadar sürer.

Soru: İşlem sonrası ağrı nasıldır?

Cevap: İşlem genel anestezi veya spinal anestezi ile yapılabilir. İşlemde pudendal blok yapılabilir. Bu diş tedavisinde yapılan sinir bloğuna benzer. Rahim ağzının her iki tarafına yapılan uzun etkili bir ilaç kullanılarak operasyon sonrası 18-24  saat arası ağrının azlamasını sağlar. Hastalar doğum sırasında olan yırtıklar veya kesi (epizyotomi) sonrasında olan ağrılar kadar ağrısı olur.

Soru: İşe ne zaman dönebilirim?

Cevap: İşinizin gerektirdiği fiziksel aktivite türüne bağlı olarak 4 ila 7 gün içinde çalışmaya geri dönemezsiniz. Çoğu hasta yedi gün içinde işe dönebilir.

Soru: Egzersiz yapmaya ne zaman devam edebilirim?

Cevap: Tamamen iyileşmeniz önemlidir. Vücudun altı hafta içinde iyileşmiş olacak. Altı hafta sonrasına kadar egzersiz yapmaya başlamamanızı öneririz. Çalışmak, alışveriş yapmak ve diğer günlük aktivitelerinizi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştireceğinizi lütfen unutmayın.

Soru: Ameliyattan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girebilirim?

Cevap: Altı hafta geçtikten ve tamamen iyileştikten sonra cinsel ilişkiye irebilirsiniz.

Soru: Hastaların ameliyat sonrası şikayetleri nedir?

Cevap: Ameliyat sonrası hastaların en büyük şikayeti kulanılan ağrı kesicilere bağlı olarak görülebilen kabızlıktır. Hastaların şikâyet ettiği ana şikayet, ağrı kesici ilaçların kabızlığı nedeniyle kabızlıktır. Kabızlık problemlerini en aza indirmek için posalı lifli (hurma, kayısı, çavdar, yulaf) gıdalar tüketebilirsiniz. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar da kullanılabilir.

Soru: Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Cevap: Ameliyatın başlıca komplikasyonları kanama ve enfeksiyon olup, bu durumun %1'den az görülür. Kadınlar genellikle vajinada hissizlik olabilceğinden veya aşırı bir hassasiyet olabileceğinden endişe ederler. Deneyimlerimizde ve daha önce bildirilen deneyimlerde bu gibi durumla karşılaşılmamıştır. Hastanın ilişki sırasında rahatsızlık hisstememesi için operasyonda önlemler alınmaktadır. Hastayı dinlemeli ve hastanın istediği yönde bir operasyon gerçekleştirilmelidir. 

Soru: >İyileştikten sonra cinsel ilişki başladığında acıyor mu?

Cevap: Altı hafta geçip iyileştiğinizde ilk birkaç ilişkide dan sonra olabilir. İlk birkaç ilişkide  kayganlaştırıcı jel kullanmanızı öneririm. Bu cinsel ilişkide rahatlık sağlayabilir. Vajinal duvarların ve vajinal yapıların tekrar yapılandırıldığını unutmayınız. Yeni yapılandırma ile vajen kaslarının tınusu artar, kaslar güçlenir, jajen çapı daralır ve perineal cisim güçlenir. Bunların sonucu oloarak cinsel ilişkiden alınan haz artar.

Ne kadar sıkı olmalı?

Deneyimlerimize göre hastalar gençlik yıllarındaki, çocuk doğurmadan önceki dönemlerindeki sıkılık ve darlıkta olmasını istiyorlar.

Soru: Hemoroid ameliyatı i,le birlikte yapılır mı?

Cevap: Aynı anda hemoroid cerrahisi yapılamamaktadır, çünkü hemoroid ameliyatı sonrasında önerilen oturma banyosu vajinoplasti ameliyatından sonra önerilmemektedir. Denize havuza girilmesi de bu nedenle 6 hafta önerilmemektedir. Ayakta duş alabilirsiniz.

 

Soru: Vajinal geçleştirme ameliyatı için lazer kullanılır mı? LVR® için lazer nasıl kullanılır?

Cevap: Lazer tüm kesme ve ayırma işlemlerini yapmak için kullanılır. Dikişler, kasları ve vajina dokularını tekrar bir araya getirerek sıkılaştırmak için kullanılır.