Kronik Pelvik Ağrı

Kronik pelvik ağrı nedir?


Kronik pelvik ağrının nedenleri nelerdir?


Kronik pelvik ağrı nasıl teşhis edilir?


Kronik pelvik ağrının teşhisine yardımcı olmak için hangi testler yapılabilir?


Kronik pelvik ağrıyı hafifletmek için bazı yöntemler nelerdir?


Kronik pelvik ağrı nedir?


Kronik pelvik ağrı, 6 ay veya daha uzun süren pelvik bölgede ağrıdır. Kronik ağrı gelip gidebilir veya sabit olabilir. Bazen kronik pelvik ağrı düzenli bir döngüyü takip eder. Örneğin, adet sırasında ortaya çıkabilir. Ayrıca, yemek yemeden önce veya yemekten sonra, idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında da sadece belirli zamanlarda ortaya çıkabilir.


Kronik pelvik ağrının nedenleri nelerdir?


Kronik pelvik ağrı çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Bu koşullardan bazıları üreme organları ile ilgili değil, idrar yolu veya bağırsak ile ilgili olabilir. Bazı kadınların acılarının sebebi olabilecek birden fazla durumu vardır. Kronik pelvik ağrısı olan bazı kadınlar için hiçbir sebep yoktur.


Kronik pelvik ağrı nasıl teşhis edilir?

Detaylı bir sorgu, ve hassas bir pelvik muayene yapılacaktır. Özel testler yapılabilir. Ürojinekoloğun haricinde sindirim sistemi ile ilgili problemlerle ilgilenen bir gastaroeneterolog tarafından muayene gerekebilir.


Kronik pelvik ağrının teşhisine yardımcı olmak için hangi testler yapılabilir?


Ultrason, kolonoskopi, sistoskopi ve laparoskopi gibi görüntüleme metodkarından faydalınabilinir.


Kronik pelvik ağrıyı hafifletmek için bazı yöntemler nelerdir?


Kronik pelvik ağrının tedavisinde çeşitli ağrı kesici önlemler kullanılabilir. İlaçlar, fizik tedavi, diyet ve ameliyatı önerilebilcek tedavi metodlarıdır.
Yaşam tarzı değişiklikleri — İyi duruş ve düzenli egzersiz, pelvik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.


Ağrı giderici ilaçlar - Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar pelvik ağrının, özellikle de dismenorenin giderilmesinde yardımcıdır.


Fizik tedavi - Akupunktur, akupunktur ve sinir stimülasyonu tedavileri dismenore neden olduğu ağrıların tedavisinde faydalı olabilir. Tetik noktalarını kolaylaştıran fizik tedavi, kas ağrısını hafifletebilir. Bazı fizik tedavi türleri ağrıyla başa çıkmak için zihinsel teknikleri öğretir. Bu tipler gevşeme egzersizleri ve biofeedback içerir.


Beslenme tedavisi - B1 vitamini ve magnezyum, dismenore rahatlatmak için kullanılabilir.


Cerrahi – Diğer tedavilerden fayda görülmeyen durumlarda ameliyat yapılabilir. Ameliyat ile ağrı hissini ileten sinirlerler cerrahi olarak kesilir.

.

İletişim

+90 545 956 48 94

 

Pazartesi-Cuma 08:00-18:00

Cumartesi 9:00- 13:00

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White TripAdvisor Icon
  • White Yelp Icon

Success! Message received.

Randevu