Stres Tipi İdrar Kaçırma için TOT/TVT ameliyatları

TOT/TVT nedir?

Ameliyatlar nasıl yapılıyor?

Nasıl etki ediyor?

Operasyon için anestezi gerekli mi?

Operasyondan sonrası ne zaman taburcu olurum?

Operasyonun başarı şansı nedir?

Olağan hayatıma ne zaman dönebilirim?

Hangi komplikasyonlar olabilir?

İdrar kaçırmam şu anda çok kötü değil ama gelecekte daha da kötüleşmesini önlemek için şimdi bir operasyon yapmalı mıyım?

Daha çocuk doğurmadım, hala bir TOT/TVT ameliyatı olabilir miyim?

Bu ameliyat cinsel hayatımı etkiler mi?

Ameliyat olmak yerine yapabileceğim başka bir şey var mı?

TOT/TVT nedir?

TOT ve TVT operasyonları stres inkontinansı olan kadınlara yardımcı olmak için tasarlanmış operasyonlardır. TOT, İngilizce transobturatuar tape, TVT, Transvajinal tape sözcüklerinin başharflerinden oluşan kısaltmadır. Stres inkontinansı, öksürme, hapşırma veya egzersiz gibi günlük aktivitelerle birlikte idrar kaçırılmasıdır. Bu 3 kadından 1’ ini etkileyen çok yaygın ve kadınların utanmasına neden olan bir sorundur. Stres inkontinansı pelvik taban egzersizleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir veya iyileştirilebilir, ancak bu tedaviler  başarısız olursa ameliyat sizin için önerilebilir. En sık uygulanan ameliyat türü, günümüz dünyasında 3 milyondan fazla kadın için yapılan basit bir günlük işlem olan TOT ve TVT ameliyatlarıdır.


Operasyon, orta kısımdaki üretra ve vajinanın derisi arasında yaklaşık 1 cm genişliğinde (birlikte dokunan sütür materyali) bir polipropilen meşe sapı yerleştirilmesini içerir. Üretra, mesanenin boşaldığı borudur. Normal olarak, üretrayı destekleyen kas ve bağlar, sızıntıyı önlemek için süzme veya egzersiz yaparken sıkıca kapanır. Bu yapıların doğum ve / veya yaşlanma süreciyle zarar görmesi veya zayıflaması, bu mekanizmanın bozulmasına ve idrar kaçağına neden olabilir. Üretra altına bir hamak yerleştirmek desteği arttırır ve sızıntıyı azaltır ya da durdurur.

Ameliyatlar nasıl yapılıyor?

Bantın yerleştirilmesi için üç ana yol vardır: retropubik yol, transobturator yol ve “mini sling”. Retropubik yolun daha başarılı göründüğü ağır stres inkontinansı olan bazı kadınlar hariç, diğerleri üzerinde belirgin bir avantaj yoktur. “Mini slingler” hala araştırmanın ilk aşamasındadır. Diğer yöntemlerden daha az invazif olmalarına rağmen, uzun dönemde stres inkontinansının kontrol altına alınmasında ya da ciddi inkontinanslı kadınlarda bu kadar etkili olmayabilirler.


Retropubik operasyon sırasında, sling, üretranın orta noktası üzerinde vajinaya yapılan küçük bir kesyoluyla yerleştirilir. Bu sayede, slingin iki ucu vajinadan geçerek, idrar yolunun her iki tarafından geçerek 4-6 cm aralıklarla saç çizgisindeki pubik kemiğin hemen üstündeki iki küçük kesikten geçilir. Cerrah, daha sonra, slingin doğru bir şekilde yerleştirildiğini ve mesane içinde geçmediğini kontrol etmek için bir kamera (sistoskop) ile mesanenin içine bakacaktır. Sling daha idra yolunun altına gevşek bir şekilde oturtulur ve vajinadaki kesi dikilir.


TOT ameliyatında da TVT ameliyatı gibi vajinaya küçük bir kesi yapılır. Slingin uçları, bu sefer kasıkta yapılan iki küçük insizyondan geçirilir. Slingin her iki ucu, pelvisin kemikleri arasındaki boşluk olan obturator foramen'den geçer. Saplar, doğru pozisyonda olduğu teyit edildikten ve ciltler üzerlerinde kapatıldıktan sonra uçlar kesilir.

Mini-sling prosedürü, retropubik yaklaşımın başlangıç ​​kısmına benzerdir, ancak slingin uçları deri üzerine çıkmaz ve bir dizi farklı sabitleme aparatı tarafından yerine sabitlenir.

 

Nasıl etki ediyor?

Sling (veya bant), üretranın doğum ve yaşlanma ile zayıflamış bağları ve destek dokuyu destekleyerek idrar kaçıryı önler. Bant yerine oturduğunda bantın delikleri arasında bağ doku büyür ve böylece bant yerine yapışır. Bu süreç 3-4 hafta sürebilir.

Operasyon için anestezi gerekli mi?

Operasyonların sadece lokal anestezi ile yapılması mümkün olmakla birlikte, çoğu cerrah genel anesteziyi tercih edebilir. Bazen ameliyat, hastanın, anestezistin ve cerrahın tercihine bağlı olarak bir spinal veya epidural anestezi kullanılarak yapılır.

Operasyondan sonrası ne zaman taburcu olurum?

Çoğu cerrah, hasta mesanesi boşaltabildikten ve ameliyat sonrası ağrıyı kontrol altına aldıktan sonra taburcu olunmasına izin verilecektir. Ek bir ameliyat yapılmadıysa operasyon günü veya bir gün sonra eve gitmenize izin verilecektir. Bu süre birkaç saat veya birkaçgün arasında değişebilir.

Operasyonun başarı şansı nedir?

Araştırmalara göre, kısa vadede bu operasyonlar daha büyük amelitlara kadar başarılı olduğunu gösteriri. un stres inkontinansını kontrol etmek için kullanılan daha invaziv bir işlem kadar başarılı olduğunu, ancak ameliyattan sonraki ilk iki yıl içinde daha hızlı iyileşme ve daha az cerrahi müdahale gerektirdiğinin altını çizdi. Kadınların% 80-90'ı ameliyattan memnun kalmaktadır ve idrar kaçırmanın ya iyileştiğini ya da daha iyi olduğunu düşünmektedir. Ancak, operasyonun işe yaramadığı az sayıda kadın vardır. Eğer mesanenize daha önce ameliyat yapmışsa ameliyatın başarı şansı daha düşüktür. Bu operasyonlar 18 yıldan beri yapılmaktadır ve eğer hasta ameliyat sonrası kısa vadede idrar kaçırmıyorsa bu etki uzun yıllar devam eder.

Olağan hayatıma ne zaman dönebilirim?

Ameliyattan sonra bir hafta içinde günlük işlerinizi yapabilirsiniz. İyileşmesini ve bantın yerinde tutulmasını sağlamak için 6 hafta boyunca ağır kaldırma ve spor yapmamanız tavsiye edilir.

Hangi komplikasyonlar olabilir?

Stres inkontinansı için tamamen “risksiz” bir operasyon yoktur. Üç ameliyatın kendine özgü riskleri olsa da hepsinde ortak olarak aşağıdaki durumlar çıkabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının ameliyattan sonra görülmesi nadir değildir. Antibiyotik ile tedavi edilirler. İdrar yolunda yanma, batma, sık idrara çıkma ihtiyacı ve bazı durumlarda kanlı, bulanık kötü kokulu idrar bulunur. Bu belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.

Kanama. Kan transfüzyonu gerektirecek kanama çok nadirdir. Bazen bir retropubik operasyondan gelen bandın pelvik kemiklerin arkasından geçtiği yerlerde kanama olabilir. Bu normalde kendi kendini sınırlar ve sadece çok nadiren düzeltmek için bir operasyona ihtiyaç duyar.

İdrar Yapma (İşeme) Zorluğu. Bazı kadınlar, sling ameliyatından sonra mesanelerini boşaltırken zorluk çekmektedir. Bu genellikle üretra etrafındaki dokuların şişmesine bağlı oluşur veya rahatsızlık çevresinde şişmesi ve genellikle hızlı bir şekilde (bir hafta içinde) yerleşir. Bu süre zarfında doktorunuz ince bir tüp veya mesaneyi boşaltmak için kateter kullanılmasını önerebilir. İdrar akışınız çok yavaş kalırsa ya da şişlik düzeldikten sonra bile mesaneyi boşaltamazsanız, doktorunuz, bantın kesilmesi veya gevşetilmesi gibi diğer olasılıkları sizinle tartışır.

Bantın Vajinadan dışarı çıkması. Çok nadiren bant (meş) vajina duvarından dışarı çıkabilir. Bu komplikasyon ameliyattan birkaç hafta, ay veya yıl sonra ortaya çıkabilir. Eşiniz cinsel ilişki sırasında sert bir alan fark edebilir veya vajinada rahatsız edici bir ağrı hissi hissedebilirsiniz. Bazen bazı kan lekeli akıntı olabilir. Bu durumda, durumu en iyi hangi yöntemle çözeceğine dair tavsiyede bulunabilecek cerrahınıza danışmalısınız. Genellikle ya band tekrar kaplanır ya da açığa çıkan bandın çıkarılır. Bu durumun riskleri, TVT bir operasyondan veya mini-slingden 100'ünde 1 civarındadır ve bir TOT işleminden sonra biraz daha sık görülür.

Mesane veya üretral yaralanması. Mesane yaralanması çoğunlukla TVT ameliyatı sırasında meydana gelirken, üretra en çok TOT ameliyatı sırasında hasar görme riski taşır. Cerrahınız operasyon sırasında hasarı kontrol edecek ve özel bir kamera (sistoskop) kullanarak mesaneye ve idrar yoluna bakacaktır. Mesane normal olarak daha sonra 24 saat süreyle bir sonda tarafından boşaltılır ve mesanedeki deliğin kendini iyileştirmesi sağlanır. Üretra hasarı ile uğraşmak daha zordur ve cerrahınız ile tartışılmalıdır. Her ikisi de nispeten nadirdir ve atlanmadığı sürece mesane yaralanamsı operasyonun başarısını etkilemez.

Acil sıkışma inkontinansı. Stres inkontinansı olan kadınlar sıklıkla acil sıkışma hissi ile karşılaşırlar ve idrar kaçırabilirler. TOT veya TVT ameliyatı olan. Kadınların yaklaşık% 50'sinde aciliyet belirtilerinde bir iyileşme görülür, ancak yaklaşık% 5'inde ameliyat sonrasında şikayetler artabilir.

Ağrı. Bu ameliyatlar sonrası ağrı olağandışıdır. Çalışmalar, TVT operasyondan sonra, 100 hastada 1'inde (% 1) vajinal ya da kasık ağrısının gelişeceğini düşündürmektedir. Vajinada veya bandın konulduğu kesimlerin yerinde benzer ağrı, TOT ameliyatından sonra 10 kadından 1'inde görülebilir. Çoğu durumda ağrı kısa sürelidir ve 1 ila 2 haftadan daha uzun bir süre boyunca meydana gelmez. Nadiren ağrı azalmaz ise bant çıkarılabilir.

İdrar kaçırmam şu anda çok kötü değil ama gelecekte daha da kötüleşmesini önlemek için şimdi bir operasyon yapmalı mıyım?

Gelecekte mesanenize ne olacağını tahmin etmek zor. Düzenli pelvik taban egzersizleri yapmak kadınların% 75'ine varan oranlarda stres inkontinansına iyi gelir ve ameliyatın hiç bir zaman gerekmediği anlamına gelebilir. Ameliyattan sadece stres inkontinansının hayatınızın kalitesini etkilediğini düşünüyorsanız olun, gelecekte daha kötü olur diye önlem olsun diye ameliyat olmayın.

Daha çocuk doğurmadım, hala bir TOT/TVT ameliyatı olabilir miyim?

Birçok cerrah, bir kadının ailesi tamamlanana kadar ameliyattan kaçınmak isteyecektir çünkü gelecekteki hamilelik, ilk ameliyatın sonuçlarını tehlikeye atabilir.

Bu ameliyat cinsel hayatımı etkiler mi?

Ameliyattan sonra 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeniz önerilmektedir. Uzun vadede, operasyonun seks hayatınızda bir fark yaratacağına dair bir kanıt yoktur. Daha önce cinsel ilişki sırasında idrar kaçırdıysanız, operasyon bunu daha iyi yapabilir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Ameliyat olmak yerine yapabileceğim başka bir şey var mı?

Pelvik Taban Egzersizleri . Pelvik taban egzersizleri, stres üriner inkontinansın semptomlarını iyileştirmek için çok etkili bir yol olabilir. Kadınların% 75 kadarı pelvik taban kas egzersiz eğitiminden  sonra kaçaklarda iyileşme göstermektedir. Tüm egzersizlerde olduğu gibi, eğer uygulama belirli bir süre boyunca düzenli olarak yapılırsa, pelvik taban egzersizlerinin faydaları azami seviyeye çıkar. Maksimum yarar genellikle 3 ila 6 aylık düzenli egzersizden sonra ortaya çıkar. Ne kadar çalıştığınızı ve ne kadar kaslarınızı kuvvetlendirdiğinizi kontrol etmek ve eğitim almak pelvik taban kas egzersizlerini öğretme konusunda uzmanlaşmış bir fizyoterapist yardımı alabilrisiniz. Acil sıkışma tipi idrar kaçırmanız da var ise mesane eğitiminden de fayda görürsünüz.

İdrar kaçırmama için aparatları. Vajinaya uyan ve idrar kaçırmamaya yardımcı olan cihazlar mevcuttur. Bunlar, egzersizden önce vajinaya yerleştirilebilir veya vajinal bir pesser gibi sürekli olarak vajinada kalabilir. Bazı kadınlar, egzersiz yapmadan önce büyük bir tamponu vajianaya yerleştirmenin işe yaradığını deneyimlemişlerdir. Bu tip aparatlar, daha çok idrar kaçırması çok olmayan veya  ameliyat bekleyen kadınlar için uygundur.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri. Aşırı kilolu olmak, stres tipi ve acil sıkışma tipi idrar kaçırmanın daha da kötüleşmesine neden olurken, kilo vermek inkontinans belirtilerinde bir iyileşmeye neden olabilir. Genel sağlığınıza dikkat etme, sigaranın bırakılması ve astım bronşit bibi tıbbi durumların iyi kontrol edilmesi de yararlı olabilir.